Ile waży i z czego składa się Ziemia?
Ciężar Ziemi obliczono korzystając z prawa powszechnego ciążenia odkrytego w 1687 r. przez Isaaca Newtona. Po podstawieniu odpowiednich danych do wzoru wyrażającego prawo powszechnego ciążenia można obliczyć masę naszej planety. Wynosi ona
ok. 6 000 trylionów ton.
W tej chwili znanych jest ponad 100 pierwiastków, ale tylko kilka z nich w sposób zdecydowany buduje Ziemię. Prawie 50% ogólnej masy planety stanowi tlen. 26% krzem, ponad 7% glin, 4% żelazo, w mniejszych ilościach wapń, sód, magnez i potas, wodór tytan, węgiel i chlor. Jest to jednak skład skał znajdujących się do głębokości 16 km. Z hipotetycznych badań wynika, że im głębiej, tym udział procentowy poszczególnych pierwiastków się zmienia. Na głębokości 2900 km nie występuje już tlen, wzrasta ilość żelaza i glinu, liczba spotykanych pierwiastków gwałtownie maleje.
Postępujące do przodu badania nad strukturą i właściwością atomów pozwalają na snucie nowych hipotez co do składu Ziemi. Ostatnio w wątpliwość podano nawet skład jądra planety.
Nikt nigdy nie wtargnie do środka Ziemi. Nie liczę tu oczywiście bohaterów powieści Juliusza Verne'a "Wyprawa do wnętrza Ziemi", którzy zeszli ok. 80 km w głąb globu. Nie dość, że spotkali tam nie tknięte obszary roślinności sprzed setek milionów lat, to jeszcze odkryli cmentarzysko przedpotopowych zwierząt i pierwotnych ludzi. To jest jednak do przeżycia tylko w książkach.